Cursuri de comunicare eficientă pentru angajații SJU Bacău

Cursuri de comunicare eficientă pentru angajații SJU Bacău

Începând cu 17 septembrie, Spitalul Județean de Urgență Bacău va demara seria de cursuri intitulată „Stiluri și tehnici de comunicare eficientă în domeniul medical”. Acest program este dedicat angajaților implicați direct în relația cu pacienții, având ca scop îmbunătățirea comunicării dintre cadrele medicale și pacienți/aparținători.

Ne dorim ca aceste cursuri să contribuie la:

• O atitudine mai deschisă și empatică a cadrelor medicale care să îmbunătățească confortul și bunăstarea pacienților,  reducând tensiunile și neînțelegerile;
  • Reducerea barierelor de comunicare, pentru ca pacienții să se simtă mai bine ascultați și înțeleși în timpul consultațiilor sau spitalizării.

Cursul, organizat în grupe de studiu și adresat celor 1.000 de angajați, va oferi participanților oportunitatea de a aprofunda informații și practici pentru a-și evalua și îmbunătăți abilitățile de comunicare și relaționare cu pacienții și aparținătorii acestora.

Pe durata cursurilor, participanții vor dobândi cunoștințe și abilități esențiale pentru o comunicare eficientă în contextul medical, cu accent pe:

• Interacțiunea cu pacienții, dar și pe colaborarea dintre membrii echipei medicale;
  • Gestionarea eficientă a conflictelor.

De asemenea, se va pune un accent deosebit pe importanța barierelor și a bruiajelor în procesul de comunicare, participanții urmând să conștientizeze rolul construirii mesajului:

• Îmbunătățirea calității îngrijirii medicale;
  • Înțelegerea impactului pe care comunicarea eficientă îl are asupra relației medic-pacient.

Cursanții își vor dezvolta abilități esențiale de comunicare verbală și nonverbală, cu accent pe:

• Utilizarea unui limbaj clar și concis în interacțiunile medicale;
  • Eficiența limbajului nonverbal, inclusiv expresiile faciale, limbajul corpului și tonul vocii.

Totodată, vor fi predate tehnici pentru îmbunătățirea abilităților de ascultare și empatie, cu scopul de a dezvolta capacitatea de ascultare activă, atât în interacțiunile cu pacienții, cât și în colaborarea cu colegii din echipa medicală. Aceste tehnici sunt esențiale pentru furnizarea unei îngrijiri sensibile și personalizate fiecărui pacient.

Obiectivul final al acestor cursuri este ca participanții să își îmbunătățească abilitățile de comunicare într-un mod practic și relevant pentru mediul de lucru din domeniul medical.